TOP 5 TOWARZYSKICH GIER KARCIANYCH

MOJE ULUBIONE ŁATWE KARCIANKI, W KTÓRE MOŻNA GRAĆ W SPOREJ EKIPIE

Ostatnio dostałam od przyjaciółki tego mema, z podpisem że to ona kiedy nas odwiedza.

Legitymizuje mnie to już chyba do polecenia kilku sprawdzonych gier na domówki i inne towarzyskie spędy 😉

TAJNIACY

Mój hit i nasza ulubiona gra sprzed kilku lat. Zasady są dość proste, gra potrafi być zabawna, nie wymaga dużej wiedzy ani umiejętności. Ekipę dzieli się na czerwonych i niebieskich i wybiera szefów tych grup. Szefowie widzą rozkład słów na planszy (losowo wyłożonej spośród kart z rzeczownikami). Muszą kolejno w swoich rundach połączyć w głowie skojarzeniami kilka ze swoich (czerwonych lub niebieskich) słów, powiedzieć jedno hasło, które scala to skojarzenie, uważać, żeby nie było ono powiązane z, zaznaczonym na rozkładzie na czarno, „zabójcą”, dać znać ile kart łączy i zamilknąć. Reszta ich ekip wspólnie główkuje co autor hasła miał na myśli i wybiera na które karty stawia. Kto kliknie „zabójcę”, przegrywa automatycznie, a jeśli to się nie wydarzy – wygra ta ekipa, która odnajdzie szybciej wszystkie swoje karty. Grę wypróbowaliśmy z rodziną, z przyjaciółmi, z dziećmi – da się w nią grać w każdym gronie. Dla poszukujących większej trudności polecam też wersję obrazkową – o dziwo, jest dużo trudniejsza.

IOŚĆ GRACZY: 4-8 (więcej osób, choć teoretycznie możliwa, będzie się już nudzić)

WYMAGANIA PRZESTRZENNE: pół metra stołu albo podłogi wystarczy

TRUDNOŚĆ: łatwa do wytłumaczenia, łatwa do grania

TIME’S UP!

Kalambury w wersji rozszerzonej. W dwóch grupach odgadujecie hasła z puli kart. Na kartach znajdziecie tytułów książek i filmów, nazwiska znanych osób i inne hasła związane z popkulturą. Gra dzieje się w trzech rundach. W pierwszej opisujecie swobodnie, jakkolwiek opowiadając o haśle (nie używając go bezpośrednio) w rundzie drugiej możecie użyć tylko jednego słowa do opisania jednej karty, a w trzeciej tylko pokazujecie. Za każdym razem używacie tej samej puli kart, więc warto zapamiętać co i jak mówili również przeciwnicy. Dużą zaletą gry jest możliwość zabawy w każdej przestrzeni (sprawdzona w małych mieszkaniach, a także w wagonie pociągu), w naprawdę dużej ekipie, gdzie każdy jest tak samo zaangażowany.

ILOŚĆ GRACZY: 4+ ale najlepiej parzyście

WYMAGANIA PRZESTRZENNE: żadne, ekipa musi mieć gdzie usiąść i mieć odrobinę miejsca na pantonimę

TRUDNOŚĆ: łatwa do wytłumaczenia, łatwa do grania

6 BIERZE

Każdy dostaje 10 kart i musi je wyłożyć w jednym z 4 rzędów. Karty wykładacie zgodnie z najmniejszą różnicą od tych już wyłożonych. Osoba, która wyłoży szóstą kartę w rzędzie, zabiera pozostałe pięć kart, otrzymując punkty karne. Wygrywa ta osoba, która zbierze najmniej punktów karnych.

ILOŚĆ GRACZY: 2-10

WYMAGANIA PRZESTRZENNE: pół metra stołu albo podłogi wystarczy

TRUDNOŚĆ: łatwa do wytłumaczenia, łatwa do grania

STELLA

To właściwie planszówka, jednak większość działania skupia się na wybieraniu odpowiednich kart. Każda runda to inne, losowo wybrane hasło, do którego wybieracie w tajemnicy swoje skojarzenia z kart. Zadanie to wybrać takie karty, które wybrali też inni zawodnicy, choć najlepiej nie wszyscy. Sprawdzacie po kolei kto wybrał daną kartę i, jeśli jest to więcej niż jedna osoba, rozdajecie punkty. Jeśli któryś z graczy wybrał za dużo kart, z którymi nie skojarzył hasła nikt inny, może okazać się, że nie dostanie w tej rundzie żadnych punktów. Karty mają piękne, abstrakcyjne obrazki, rodem z uniwersum Dixita.

ILOŚĆ GRACZY: 3-6

WYMAGANIA PRZESTRZENNE: tutaj potrzebny będzie cały stół, na rozłożenie planszy i dodatkowych tabliczek

TRUDNOŚĆ: potrzeba chwili na wytłumaczenie zasad, później gra się łatwo

EKSPLODUJĄCE KOTKI

Nasz hit 2022 roku. W talii jest kilka (o jeden mniej niż liczba graczy) eksplodujących kotków. Po kolei ciągniecie karty z talii, do momentu wyciągnięcie eksplodującego kotka, którego musicie natychmiast ujawnić. Osoba, która go wyciągnęła – wybucha. Ale spokojnie, może się uratować, jeśli ma na ręce kartę rozbrojenia. W międzyczasie, każdy może używać kart z ręki, żeby utrudnić innym graczom rozgrywkę. W skrócie: wygrasz, jeśli nie eksplodujesz.

ILOŚĆ GRACZY: 2-5

WYMAGANIA PRZESTRZENNE: kawałek miejsca pośrodku, aby ułożyć 2 talie

TRUDNOŚĆ: łatwa do wytłumaczenia (na każdej karcie jest napisane co powoduje), wymaga wymyślenia sobie prostej strategii

WSZYSTKIE TE GRY MOŻNA ZNALEŹĆ NA PRZYKŁAD TUTAJ.

WE WPISIE UŻYŁAM LINKÓW AFILIACYJNYCH.

Posts created 7

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.